Naturalne i skuteczne metody leczenia bólu gardła
Ból gardła zdarza się bardzo często i prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Jego przyczyny są różnorodne i mogą obejmować, przeziębienie, grypę czy anginę, a także inne choroby, np. mononukleozę czy oczywiście COVID-19. Wywołują go nie tylko wirusy czy bakterie, ale także czynniki mechaniczne (jak podrażnienie ostrym ciałem obcym, np. rybią ością) lub chemiczne (np. poprzez wdychanie chemikaliów).
Leczenie w każdym przypadku jest inne, czasem wymaga terapii przyczynowej, a czasem, jeśli zagrożenie zdrowia nie jest poważne, nie ma takiej potrzeby. Niezależnie od tego, w każdym zawsze zależy nam na jak najlepszym samopoczuciu, dlatego bardzo ważne jest także leczenie objawowe. W tym celu, metody naturalne bywają niezastąpione.
Porost islandzki
Aktywne składniki porostu islandzkiego osłaniają i powlekają błonę śluzową dróg oddechowych, w tym gardła. Surowcem o ugruntowanym zastosowaniu jest wyciąg z porostu islandzkiego, który może być stosowany zarówno w postaci płynnej, jak i stałej, np. w formie wygodnych pastylek do ssania.
W skład porostu islandzkiego wchodzą między innymi polisacharydy (β-D-glukany oraz α-D-glukany) takie jak lichenina czy izolichenina, a także kwasy porostowe. Najważniejsze z nich to kwas fumaroprotocetrarowy i protolichesterynowy. Dzięki nim wyciąg z porostu islandzkiego działa także przeciwzapalnie i przeciwrobnoustrojowo. Badania kliniczne potwierdziły korzystny efekt leczniczy u pacjentów ze stanem zapalnym i suchością błon śluzowych dróg oddechowych oraz chrypką, a także suchym kaszlem i podrażnieniami jamy ustnej.
Miód
Miód pszczeli pomaga uporać się z bólem gardła działając łagodząco i antybakteryjnie. Do tego prawdopodobnie wzmacnia odpowiedź immunologiczną pobudzając aktywność białych krwinek: limfocytów T i B oraz fagocytów. Badania naukowe potwierdziły jego skuteczność w łagodzeniu objawów przeziębienia. Efekt jest szczególnie wyraźny w przypadku kaszlu, także u dzieci.
Kwiat dziewanny
Kwiat dziewanny to surowiec stosowany tradycyjnie w formie naparu w celu łagodzenia bólu gardła towarzyszącego przeziębieniu. Dotyczy to trzech gatunków rośliny: Dziewanny wielkokwiatowej, drobnokwiatowej oraz kutnerowatej. Zawiera flawonoidy i saponiny, które mogą odpowiadać za przypuszczalne działanie przeciwzapalne rośliny.
Ciekawostka- lody :)
Tak, desery lodowe, a właściwie ich niska temperatura mogą złagodzić ból gardła. Podobny efekt może wywołać także wypicie zimnego napoju czy nawet ssanie kostek lodu. Wbrew naszej intuicji zjedzenie lub wypicie zimnej substancji nie doprowadzi do zaostrzenia infekcji. Zimno może osłabiać odporność, ale wyłącznie wtedy gdy marzniemy i zdecydowanie zbyt długo przebywamy w niskiej temperaturze.
W przebiegu stanu zapalnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych błony śluzowej gardła, dzięki czemu zwiększa się ich przepuszczalność. Pozwala to na szybki transport białych krwinek i białek uczestniczących w reakcji zapalnej, a skutkuje powstaniem obrzęku. Niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich przepuszczalności. Dzięki temu może przynieść chociaż chwilową ulgę. To jednak ważne aby pamiętać, że nie da się w ten sposób skrócić choroby. Tutaj kluczowe są własne doświadczenia. Jeśli zimny napój czy deser lodowy nie przyniosą ulgi za pierwszym razem, nie ma powodu żeby próbować znowu.
Ważne!
Wybierając gotowe produkty np. pastylki do ssania, postaw na te z wysokiej jakości składnikami. Isla medic acute opócz rekomendowanego porostu islandzkiego zawiera kwas hialuronowy oraz kompleku hydrożelowego, to najbardizej nawliżająca formuła ochraniająca gardło.
Wykaz źródeł
- Stead W. et al.: Patient education: Sore throat in adults (Beyond the Basics). UpToDate. 2021
- Abuelgasim H, Albury C, Lee J. Effectiveness of honey for symptomatic relief in upper respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis. BMJ Evid Based Med. 2021 Apr;26(2):57-64.
- Oduwole O, Udoh EE, Oyo-Ita A, Meremikwu MM. Honey for acute cough in children. Cochrane Database Syst Rev. 2018;4(4):CD007094. Published 2018 Apr 10.
- Tuszyński P. (red.) et al.: Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty. 2019
- Gajewski P. (red.) et al.: Interna Szczeklika 2021. Medycyna Praktyczna; Kraków 2021
- EMA: European Union herbal monograph on Verbascum thapsus L., V. densiflorum Bertol. (V. thapsiforme Schrad) and V. phlomoides L., flos. Final; EMA/HMPC/611537/201 2018