Pytania do lekarza
Wiemy, co zdrowe logo

Pytania, które najczęściej zadajecie lekarzom (część pierwsza)

shadow illustration

Zauważywszy Państwa potrzebę bezpośredniogo kontaktu z lekarzami laryngologami, koncern Salveo podjął inicjatywę i przedsięwziął niezbędne czynności mające na celu zapewnienie zmartwionym rodzicom odpowiedzi i rad doskonałych specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka Dr Vukan Čupić” z Oddziału Otolaryngologicznego Kliniki Chirurgii Dziecięcej.

Specjaliści otolaryngolodzy z bogatym doświadczeniem praktycznym, Ordynator dr med. Vladan Šubarević i dr Katarina Stanković, odpowiadali fanom strony facebookowej “Wiemi, co zdrowe” na najczęstsze pytania związane z uchem i nosem.

Pytanie: Słowa podziękowania dla was. Wspaniale, że mamy okazję poprosić lekarzy o konkretne rady. Pytanie jest następujące: 6-letnia córeczka ma ból gardła, a od razu po kilku dniach pojawia się ból w uchu i zapalenie ucha. Zawsze jest leczona antybiotykami. Czy może na samym początku, jak ją boli gardło, dostać antybiotyki, żeby nie pojawiło się także zapalenie ucha? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź: Leczenie antybiotykami przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, do których należą także gardło i ucho, stosuje się tylko przy klinicznie i laboratoryjnie stwierdzonych infekcjach bakteryjnych. Należy mieć na uwadze, że zapalenia gardła u dzieci często są pochodzenia wirusowego, tak więc stosowanie antybiotyków nie ma sensu, a zapalenie ucha, które często następuje później uważa, się za nadkażenie bakteryjne i wtedy stosowanie antybiotyku jest wręcz obowiązkowe. Reasumując, wniosek byłby taki, że jeśli lekarz na samym początku przypadłości podejrzewa, że ma miejsce bakteryjne zapalenie gardła, jest sens i należy od razu rozpocząć leczenie antybiotykami, w przeciwnym razie nie ma to sensu i należy stosować tylko leczenie objawowe.

Pytanie: Ile przed wyjazdem nad morze należy wziąć coś zapobiegawczego chroniącego przed zapaleniem ucha zewnętrznego? Zapalenie ucha zewnętrznego po 2-3 dniach kąpieli i nurkowania w morzu psuje mi połowę urlopu letniego.
Z góry dziękuję dr. Šubareviciowi za fachową odpowiedź!

Odpowiedź: U dzieci i dorosłych, podatnych na zapalenie ucha zewnętrznego spowodowanego kąpielami, w ciągu lata preparatów nie trzeba stosować dużo wcześniej, ale trzeba to rozpocząć od razu, gdy nadejdzie okazja do kąpieli (morze, basen, rzeki, jeziora). Codziennie przed kąpielą oraz przed południem i po południu należy podawać do ucha preparaty (spray Vaxol) , które będzie chronił skórę kanału ucha zewnętrznego w trakcie pobytu na letnim urlopie. Zmniejszy to znacznie możliwość rozwinięcia się zapalenia skóry.

 

Pytanie: Czy dzieci mające założone rurki (dreny) mogą stosować coś na woskowinę i czy mogą iść na płukanie uszu? Siostrzyczce ciągle zbiera się woskowina, brzydko wygląda, a my martwimy się, ponieważ i tak ma dużo problemów, pomału, pomału i zapalenie ucha. Oczywiście miała także problemy z trzecim migdałkiem.

Odpowiedź: Dzieci z założonymi rurkami (drenami) w bębenkach mogą i powinny regularnie używać preparatów do utrzymania higieny zewnętrznych kanałów usznych i rurek (spray Vaxol – HR, RS, BiH), podczas gdy płukanie uszu w zasadzie nie jest dozwolone, ponieważ w ten sposób rurki (dreny)mogłyby zostać usunięte przed planowanym terminem.

Pytanie: Po operacji migdałków mojemu synowi stale cieknie z ucha, woskowina jest rzadsza niż zazwyczaj i ma ciemnobrązowy kolor. Czy istnieje jakaś konkretna przyczyna tego?Z góry dziękuję!

Odpowiedź: Nasilone tworzenie się woskowiny nie ma żadnego związku z operacją migdałków i osoby, które są na to podatne, muszą oprócz wizyty u laryngologa i fachowego płukania ucha, regularnie używać preparatów do higieny uszu i zapobiegania nasilonego tworzenia się woskowiny, takie jak spray Vaxol.

Pytanie: Jeździmy do bardzo dobrego lekarza w Leskovacu, także otolaryngologa. Tam jeżdżę ze swoją trzyletnią dziewczynką. On mówi, że problemem u niej jest alergia (prawdopodobnie na roztocza i kurz). Ciągle ma pełen nos, kicha… Tak to się zaczyna… A później zaczyna się kaszel, a nawet zapalenie krtani i oskrzeli. Ostatnim razem niewiele jej brakowało do zapalenia płuc. Używamy inhalatora (spalmotil, dexason), leków antyhistaminowych, różnych kropli do nosa… Na jakiś krótki czas to ustaje i znów od początku… Nigdy nie jest zupełnie zdrowa, a tak o nią dbamy… Czy mają Państwo jakąś radę? Z góry dziękuję!

Odpowiedź: Na podstawie tego, co zostało napisane, musimy stwierdzić, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest podatne na dolegliwości na tle astmatycznym, niektórzy to nazywają astmą dziecięcą, tak więc rada by była taka, żeby dziecko zgłosiło się do dobrego pulmonologa dziecięcego na kompleksową diagnostykę, ponieważ po niej będzie można zaordynować odpowiednią terapię, która mogłaby znacznie złagodzić dolegliwości i sprawić, że będą one o wiele rzadsze. Należy także zwrócić uwagę na stan migdałków, ponieważ często mogą wielkością lub poprzez chroniczną infekcję spotęgować wskazane dolegliwości.

Pytanie: Już dłuższy czas mam jakiś szum w uszach i martwię się, co by to mogło być. Byłem u lekarza, płukali mi uszy, przez jakiś czas było lepiej, ale szum po miesiącu powrócił. Proszę o radę. Bardzo dziękuję!

Odpowiedź: Szum uszny (tinitus) może być przykrym symptomem licznych chorób i w większości trudno jest znaleźć prawdziwą przyczynę tego problemu. W każdym razie zaczyna się od ucha i należy zrobić badanie audiologiczne i westybulologiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas należy iść w kierunku badania cyrkulacji (RTG kręgów szyjnych, MRI…), jak i ogólnych badań internistycznych. Niestety, często nie znajduje się prawdziwej przyczyny tego problemu i wtedy przepisywane są leki, które tylko złagodzą tę dolegliwość, ale jej nie wyleczą.