Co na infekcję dróg oddechowych? Domowa apteczka na jesień i zimę
Jesień i zima sprzyjają pojawieniu się infekcji dróg oddechowych. Dolegliwości objawiają się poprzez zmęczenie, podrażnione gardło, kaszel, katar lub gorączkę. Co warto mieć w domowej apteczce, aby złagodzić nieprzyjemne objawy?
Domowa apteczka na pomoc w infekcji
Ból gardła, kaszel, katar, zmęczenie, gorączka… to najczęstsze objawy infekcji dróg oddechowych. Samodzielnie rozróżnienie pomiędzy przeziębieniem a grypą, COVID-19 czy infekcją bakteryjną jest trudne. Objawy wszystkich tych chorób mogą być bardzo podobne. Gdy czujemy, że dopada nas jakaś infekcja, sięgamy po preparaty z naszej domowej apteczki. Z tego względu warto mieć ją dobrze skompletowaną, tak aby mogła nasz wspomóc przy różnych objawach, niezależnie od tego, jaka choroba nas dopadła. Warto zwrócić swoją uwagę na środki pochodzenia naturalnego, które sprawdzą się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pomogą nam w pierwszych dniach gorszego samopoczucia. Pamiętajmy jednak, że gdy objawy nie ustępują lub nasilają się, udajmy się po pomoc do lekarza.
Łapie mnie infekcja dróg oddechowych – co robić?
1. Zadbajmy o odpoczynek. Każda infekcja jest wyzwaniem dla naszego organizmu, który w tym czasie walczy z chorobą. Nie przeciążajmy się niepotrzebnie i wysypiajmy się.
2. Pijmy odpowiednią ilość płynów. To szczególnie ważne, gdy mamy gorączkę, ponieważ jesteśmy wtedy narażeni na nadmierną utratę wody. Dorośli powinni pić około 2 litry dziennie.
3. Sięgnijmy po preparaty na przeziębienie z naszej domowej apteczki. Dzięki nim możemy w prosty sposób załagodzić objawy choroby, np. bolące gardło, uporczywy kaszel.
4. Jeśli choroba nasila się, skierujmy się po pomoc do lekarza lub farmaceuty. Obserwujemy swój organizm, a gdy coś nas niepokoi – skorzystajmy z pomocy specjalisty.
Preparaty na przeziębienie w domowej apteczce
Każda domowa apteczka powinna zawierać preparaty przydatne w łagodzeniu objawów przeziębienia. Co jednak wybrać z tych wszystkich środków? Omawiamy to poniżej!
Podrażnione, bolące gardło
Przy bolącym, podrażnionym gardle i chrypce pomóc mogą nam preparaty z porostem islandzkim, prawoślazem lekarskim lub malwą czarną. Możemy zaopatrzyć się w serię pastylek do ssania isla® na bazie wyciągu z porostu islandzkiego. Dzięki specjalnej formule powlekają błonę śluzową gardła ochronną warstwą, zmniejszając uczucie drapania. Na bardziej nasilone dolegliwości, warto mieć pod ręką isla® Medic Acute. Oprócz porostu islandzkiego zawiera hydrożelowy kompleks oraz kwas hialuronowy. Tworzą one podwójną warstwę ochronną, w ten sposób wspierając regenerację błony śluzowej gardła. Co dla najmłodszych pociech? Pastylki isla® junior są całkowicie bezpieczne dla dzieci i można je stosować już od 4 roku życia.
Suchy kaszel
Chociaż kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, każdy wie, jak bardzo uciążliwy może być. Jeśli męczy nas kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny), możemy zmniejszyć jego nasilenie poprzez zapobieganie przesuszaniu i niepotrzebnemu drażnienia śluzówki gardła. W aptece znajdziemy różne syropy przeciwkaszlowe pochodzenia roślinnego, na przykład na bazie prawoślazu lekarskiego czy porostu islandzkiego. Delikatnie powlekają one gardło warstwą ochronną. Syrop to jednak niejedyna dostępna opcja. Ssanie pastylek na gardło isla® nawilży gardło i załagodzi kaszel. Praktycznie w każdym domu znajdziemy również inny naturalny środek, czyli… miód! Już łyżeczka miodu przed snem może zmniejszyć częstotliwość ataków kaszlu. Pamiętajmy też o bardzo prostych czynnościach, jaką są częste picie płynów, unikanie substancji drażniących (np. dymu tytoniowego) czy zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Kaszel z wydzieliną
Co robić, jeśli męczy nas kaszel mokry, a gęsty śluz zbiera się w drzewie oskrzelowym? W takim przypadku chcemy wspomóc odkrztuszanie, dzięki różnym środkom wykrztuśnym. Cennym składnikiem pochodzenia naturalnego jest bluszcz. Działa ona poprzez upłynnienie wydzieliny oraz rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli. Opatentowany ekstrakt liści bluszczu pospolitego EA 575® znajduje się w preparacie Prospan®. Występuje zarówno w wygodnej do połknięcia postaci syropu, jak i podręcznych i łatwych do zabrania ze sobą do szkoły czy pracy pastylek do ssania. Innym znanym środkiem wspomagającym odkrztuszanie wydzieliny jest syrop tymiankowy. Ponownie oprócz stosowania leków, pijmy też większą ilość płynów (np. wody, herbaty), aby w ten sposób wspomóc upłynnienie i usunięcie zalegającej wydzieliny.
Lejący się katar z nosa
Gęsty, lejący się, wysuszający błonę śluzową… katar przybiera różne formy. Gdy dopadnie nas katar, pamiętajmy o regularnym wydmuchiwaniu nosa, aby pozbyć się nadmiarowego kataru. Zadbajmy również o swój nos dzięki specjalistycznej maści lub spray’u do nosa Nisita®. Zawiera one w składzie jony sodu i chloru, które wspomagają nasz organizm w naturalnym procesie nawilżania błony śluzowej nosa. Co ważne, w preparacie znajduje się wodorowęglan sodu, który utrzymuje zasadowy odczyn (pH) śluzówki naszego nosa i w ten sposób ułatwia usuwanie zanieczyszczeń i zalegającej wydzieliny. Środki Nisita® są całkowicie bezpieczne i mogą być używane przez dzieci i kobiety w ciąży.
Zioła przy infekcji dróg oddechowych
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, natura pełna jest substancji wspomagających leczenie infekcji dróg oddechowych. Możemy przykładowo wykorzystać napar z lipy. Działa ona napotnie i przeciwzapalnie, ponadto zawiera substancje śluzowe, łagodzące podrażnione gardło. Podobne właściwości do lipy ma kwiatostan bzu czarnego, oprócz tego ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Z kolei cenną rośliną o trochę odmiennym działaniu jest liść szałwii. Najczęściej korzystamy z niego w postaci płukanki w stanach zapalnych gardła ze względu na jego odkażające i przeciwzapalne właściwości. Również ciekawa roślina to pelargonia afrykańska. Można ją znaleźć w różnych preparatach na przeziębienie ze względu na jej przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i immunomodulujące (wspomagające walkę z infekcją) właściwości. Na pewno słyszeliście również o korzeniu imbiru. Możemy dodać go na przykład do herbaty, wykorzystując jego rozgrzewające, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowe działanie.
Podsumowanie
Gdy czujemy, że dopada nas infekcja, nie powinniśmy panikować. Zadbajmy o odpoczynek, nawodnienie oraz zastosujmy preparaty łagodzące nieprzyjemne objawy. Możemy w tym celu skorzystać z różnych preparatów pochodzenia naturalnego. Przykładami są pastylki do ssania isla® na podrażnione gardło, syrop lub pastylki do ssania Prospan® na kaszel z wydzieliną, czy maść lub spray Nisita® przy przesuszonym lub zatkanym nosie.
Wszystkie produkty znajdziesz w aptekach, aptekach internetowych oraz oficjalnym sklepie na Allegro