Fakty o nosie
Wiemy, co zdrowe logo

Do czego naprawdę służy nos lub fakty o nosie, których z pewnością nie znaliście

shadow illustration

“Nos służy do wąchania i oddychania, oczywiście” – odpowiecie pewni siebie i bez wahania. Ale ludzki nos jest o wiele bardziej kompleksowym i drogocennym narzędziem niż myślimy.

Ryby mają nos, ale nie oddychają przez niego

Wszyscy znają fakt, że całe życie pochodzi z wody, więc zacznijmy od początku. Kto kiedykolwiek widział na żywo rybę, bez problemy potwierdzi, że ma ona nos, ale mniej znany jest fakt, że ryba nie oddycha przez niego, lecz służy on jej wyłącznie do rozpoznawania zapachów. Z drugiej strony ssaki, poprzez ewolucję z morza, rozwinęły bardziej kompleksowy układ nosowy i nos, połączony z gardłem i płucami, stał się także drogą oddechową.

Nos jest grzałką

Pierwszy ludzki nos nosili na swoich wielkich głowach neandertalczycy i ten nos – tak samo jak głowa – był wyjątkowo duży. Czasy, w których żyli neandertalczycy, były nieprzyjazne i ci praludzie musieli polegać na wszystkich zmysłach, łącznie z szóstym, żeby przeżyć. Wielkość nosa nie miała żadnego dodatkowego wpływu na liczbę i siłę odczuwania zapachów. Nosy te były tak duże po to, żeby ciało neandertalczyka łatwiej się rozgrzało w tych zimnych i niemiłosiernych warunkach. Mianowicie, w tamtych czasach w zamarzniętej Europie powietrze wdychane przez nos bardzo szybko zmieniało temperaturę i docierało do płuc, mając całkiem przyjemną temperaturę. Chociaż od czasów neandertalczyków minęło prawie 41 000 lat, a rozmiary naszego nosa drastyczne się zmniejszyły, nadal pełni on tę funkcję – ogrzewania ciała.

shadow illustration

Czy róża tak samo by pachniała, gdyby się inaczej nazywała?

Ludzie, zwłaszcza w porównaniu ze zwierzętami, mają bardzo ograniczony zmysł węchu. W liczbach – nos psa jest mniej więcej 10 000 razy bardziej czuły od naszego, ale to nie znaczy, że nasz zmysł do niczego się nie nadaje. Nowe badania sugerują, że jednostka ludzka może rozróżniać ponad trylion różnych zapachów. Ta liczba robi wrażenie, prawda? Oprócz tego, że możemy rozróżniać zapach dokładnie każdego istniejącego kwiatu, mamy zdolność do wywęszenia na przykład zmian hormonalnych. Takie cechy znów są rezultatem pierwotnej potrzeby przeżycia. Na przykład kobieta przechodząca swój cykl menstruacji zmienia zapach swojego ciała w każdej fazie cyklu. Chociaż nie możemy dokładnie określić, o jaki zapach chodzi, nasze zachowanie bardzo często aktywuje się poprzez te zapachy. Dlatego dni płodne cyklu, bez jakiegoś szczególnego powodu, sprawiają, że kobieta jest atrakcyjniejsza dla mężczyzn niż ta sama kobieta w okresie menstruacji. Tak więc bardzo często nos bierze górę nad słuchem i ładna oraz miła dla ucha kobieta przyciągnie dużo więcej uwagi, gdy jej komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. I wszystko to dlatego, że dosłownie zwęszyliśmy okazję do reprodukcji.

Oddychanie parzyste i nieparzyste

Czy wiecie, że 85% ludzi oddycha na zmianę przez jedno, a następnie przez drugie nozdrze?

Jeszcze ciekawsze jest to, że cykl oddychania zmienia się, nie naprzemiennie po wdechu, lecz przeciętnie co 4 godziny. To znaczy, że właściwie przez 4 godziny oddychacie przez jedno, a następnie przez drugie nozdrze. Takie oddychanie jest możliwe dzięki tkance erekcyjnej wewnątrz naszego nosa. Gdy tkanka erekcyjna nabrzmieje w jednym nozdrzu, blokuje oddychanie. Jednocześnie w drugim nozdrzu się zwęża i umożliwia oddychanie.Takie oddychanie ma także istotne następstwa dla naszego mózgu i ciała. Badania potwierdzają, że podczas oddychania lewym nozdrzem zmniejsza się poziom glukozy w krwi, prawa półkula mózgu jest o wiele aktywniejsza, zużywacie mniej tlenu; podczas oddychania prawym nozdrzem jest dokładnie odwrotnie. Chociaż takie oddychanie jest naturalnym procesem, na który nie mamy świadomego wpływu, twierdzenie możecie sprawdzić poprzez eksperyment w warunkach domowych. Połóżcie się na prawym boku, po 12-15 minutach tkanka erekcyjna w prawym nozdrzu zacznie obrzmiewać, umożliwi otwarcie lewego nozdrza i oddychać będziecie przez lewe nozdrze. Gdy przewrócicie się na lewą stronę, lewe nozdrze się zamknie, a prawe się otworzy.

Cudowny zmysł węchu

Zmysł węchu, niesłusznie zaniedbywany w porównaniu z pozostałymi zmysłami, jest wyjątkowo istotnym środkiem zapewniającym egzystencję.

Dużo szybciej zwęszycie pożar, niż go zobaczycie, a macie także zdolność rozpoznawania za pomocą węchu niezdatności produktów żywnościowych do spożycia.

Ze względu na wymienione fakty należy wspomnieć, że higiena i zdrowie nosa jest istotną częścią składową jakości życia, dlatego pamiętajcie o swoim nosie.
Jesteśmy przekonani, że po zapoznaniu się z tymi faktami, gdy następnym razem spojrzycie w lustro, spojrzycie na swój nos w zupełnie innym świetle i z dużo większym szacunkiem.a.

JEŚLI CHCECIE WIĘCEJ CIEKAWYCH I ZABAWNYCH FAKTÓW ZAPISZCIE SIĘ NA NASZ NEWSLETTE