Immunoterapia
Wiemy, co zdrowe logo

Immunoterapia swoista alergenem

shadow illustration

Dla wielu osób wiosenne przebudzenie natury oznacza początek dolegliwości, znanych jako alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek.

Dla wielu osób wiosenne przebudzenie natury oznacza początek noszenia ze sobą chusteczek, używania kropli do oczu, kichania, ciągłego kataru i cieknącego nosa, czerwonych, „załzawionych”, swędzących oczu oraz podobnych dolegliwości, znanych łącznie jako alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek.

Oprócz klasycznej farmakoterapii, opartej głównie na lekach przeciwhistaminowych nowej generacji, niezwykle skuteczną metodą leczenia jest immunoterapia swoista – immunoterapia alergenem (ASIT). Chodzi o formę leczenia alergii, które nie jest objawowe, ale skupia się na etiologii – ma na celu modyfikację odpowiedzi immunologicznej na alergeny i tym samym wpływanie na rozwój choroby. Innymi słowy, stara się wywołać tolerancję układu odpornościowego na alergen i zredukować objawy alergii do minimum.

Podawanie podskórne i podjęzykowe

W zależności od metody podania środki te dzielą się na dwa typy. Podanie podskórne, tj. w postaci zastrzyków, odbywa się wyłącznie w placówkach, w których personel medyczny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem reakcji anafilaktycznych będzie miał możliwość obserwacji  pacjenta 20-30 minut po podaniu ASIT. Środek ten pozwala na uniknięcie reakcji anafilaktycznej, która jest uznawana za jedyne poważne ryzyko leczenia tego typu, zdarza się też bardzo rzadko (1 na milion wstrzyknięć).

Drugi typ to immunoterapia podjęzykowa (SLIT), w której pod język wkrapla się standaryzowany preparat alergenu, trzyma przez 1-2 minuty i następnie połyka. Skutki uboczne SLIT są zwykle łagodne i miejscowe, a od 1986 r., aż do dnia dzisiejszego nie udokumentowano żadnych reakcji anafilaktycznych ze skutkiem śmiertelnym, ani innych poważnych reakcji.

W zależności od sposobu podania i tego, czy chodzi o alergen sezonowy czy całoroczny, stosuje się różne schematy dawkowania. Rozpoczyna się od mniejszych dawek alergenów, które wzrastają aż do osiągnięcia tzw. dawki podtrzymującej, czy też fazy podtrzymującej, którą następnie powtarza się w regularnych odstępach wynoszących od 3 do 5 lat.

Znaczenie

Skuteczne leczenie daje efekt utrzymujący się latami, a objawy prawie nie występują lub są minimalne. Zaletą tej formy terapii jest fakt, że w przypadku pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa może ona zapobiec rozwojowi astmy, która jest częstym powodem jej zastosowania u dzieci. U nich efekt jest, co ciekawe, lepszy niż u dorosłych. Efekt jest również bardziej odczuwalny u pacjentów, u których niedawno wystąpiła astma, niż u tych z astmą przewlekłą. Wreszcie ASIT jest skuteczny w leczeniu nadwrażliwości na ukąszenia owadów, co jest szczególnie ważne u osób z wyjątkowo silnymi i potencjalnie śmiertelnymi reakcjami na użądlenie.

 

Źródło: Salveo CEE