Zapalenie krtani
Wiemy, co zdrowe logo

Jak rozpoznać laryngitis (zapalenie krtani)?

shadow illustration

Na ostrą infekcję krtani należy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza u osesków i małych dzieci, ponieważ młodsze dzieci mają też mniejsze i węższe drogi oddechowe z predyspozycją do jeszcze większego zwężenia się przy infekcjach. Zjawisko to charakteryzuje się głośnym oddychaniem z kaszlem podobnym do szczekania psa. Objawom tym towarzyszy szmer oddechowy, to znaczy słyszalne wdychanie i chrypka. W okresie wzrostu małego dziecka zapalenie krtani najczęściej jest wywoływane przez infekcję wirusową, a zwykle jego kontynuacją jest infekcja górnych dróg oddechowych.

Choroba zaczyna się najczęściej od bólu gardła i podwyższonej temperatury, następnie dochodzi chrypka, kaszel podobny do szczekania psa, czasami utrudnione, słyszalne oddychanie. W cięższych przypadkach występuje także zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych, a dziecko jest bardzo niespokojne.

Napad kaszlu krtaniowego najczęściej pojawia się w nocy, dlatego wywiera on na dziecku, a szczególnie na rodzicach bardzo dramatyczne wrażenie.

Zapaleniu krtani bardzo sprzyja suche powietrze, więc należy koniecznie dodatkowo nawilżaćpowietrze w pomieszczeniu.

shadow illustration

Jak pomóc dziecku z zapaleniem krtani?

W przypadku napadu chrypiącego kaszlu niezbędne jest ulokowanie dziecka w pomieszczeniu z większą wilgotnością powietrza.

Jak to osiągnąć?

Najlepiej jest zanieść dziecko do łazienki, stworzyć parę wodną i zostać z dzieckiem w pomieszczeniu, w którym będzie ono wdychać zwilżone powietrze. Chrypka i kaszel powoli się uspakajają, co łagodzi trudności. Oczywiście jest to pierwsza pomoc, której rodzice udzielają swojemu dziecku, a następnie szukają pomocy pediatrycznej.

Leczenie zapalenia krtani jest objawowe. Ze względu na wspomniany fakt, że w tym wieku zawsze mamy do czynienia z etiologią wirusową, nieuzasadnione jest leczenieantybiotykami. W cięższych przypadkach zapalenia krtani niezbędne jest pozajelitowe podanie kortykosteroidów, inhalacja solą fizjologiczną z dodatkiem Pulmicortu w celu zmniejszenia obrzęku śluzówki krtani.

Oczywiście taka terapia stosowana jest jedynie w konsultacji z pediatrą. Po dwóch do trzech dni tego suchego, drażniącego kaszlu u naszego małego pacjenta pojawia się kaszel mokry. Kaszel ten pochodzi od zlewania się wydzieliny z górnych partii układu oddechowego w dół tylnej ściany gardła. W tej fazie infekcji wirusowej istnieje możliwość podania pewnych preparatów sekretolitycznych i wykrztuśnych.

POMÓŻCIE SWOIM NAJMŁODSZYM POKONAĆ KASZEL PROSPANEM!

Z mojego wieloletniego doświadczenia w pracy pediatry wynika, że jednym z głównych sekretolityków jest Prospan, który łagodzi długotrwały, uciążliwy kaszel u dzieci. Zresztą muszę wspomnieć, że w pediatrii, u najmłodszych pacjentów, nie ma uzasadnienia dla podawania jakichkolwiek leków przeciwkaszlowych (antitussive) w celu uśmierzania kaszlu, ponieważ kaszel jest u nich zawsze z flegmą. Prospansprawdził się jako znakomitysekretolityk, który pomaga małym pacjentom pokonać chorobę.

Dr Biljana Đurić Stojanović
Specjalista pediatra
Naczelnik Oddziału Ochrony Zdrowia Dzieci wraz z Poradnią Rozwojową, Przychodnia Palilula