Zapalenie ucha zewnętrznego


Zapalenie ucha zewnętrznego to zapalenie skóry przewodu słuchowego, która jest bardzo cienka i pozbawiona podskórnej tkanki tłuszczowej oraz mocno zrośnięta z kością i chrząstką.
Z tego powodu skóra zewnętrznego kanału słuchowego jest bardzo podatna na ból. Dziecko wskazuje na uczucie dyskomfortu – od swędzenia aż do bardzo silnego bólu, który wzmacnia się przy poruszeniu uchem, otwarciu ust i przeżuwaniu. W trakcie zapalenia skóra przewodu słuchowego zaczerwienia się i obrzmiewa, co prowadzi do zamknięcia kanału, którym dźwięk przemieszcza się do ucha środkowego i dlatego dziecko gorzej słyszy. Oprócz tego może się także pojawić wydzielina z ucha.
Zapalenia ucha zewnętrznego częściej mają miejsce latem, a zimą zwykle tylko u tych dzieci, które zajmują się sportami wodnymi (baseny), ponieważ stała wilgotność ucha stanowi podłoże do rozwoju bakterii i grzybów.
Kilka mądrych rad:
- Jeśli jesteście na wczasach letnich, a wasze dziecko po kąpieli skarży się na ból w uchu,nie ma temperatury, a jego nos nie jest zatkany, prawdopodobnie ma zapalenie ucha zewnętrznego.
- Próbowaliście zakroplić uszy kroplami, ale one po prostu nie przechodzą? Prawdopodobnieskóra przewodu słuchowego jest bardzo uszkodzona, a kanał całkowicie zamknięty, dlatego krople nie mogą wejść. W tym przypadku laryngolog włoży do ucha tasiemkę z maścią antybiotyczną i przeciwzapalną, żeby otworzyć kanał, co umożliwi dalsze leczenie kroplami. Tasiemka zastaje w uchu przez dwa dni.
- W trakcie zapalenia ucha zewnętrznego nie moczcie chorego ucha. Zabezpieczcie je watą, którą po stronie zewnętrznej możecie posmarować maścią wazelinową.
- Obowiązkowo podajcie dziecku doustny środek przeciwbólowy, zanim zapalenie nie zmniejszy się.


Jak zapobiec nawrotom zapalenia ucha zewnętrznego?
- Nie czyście uszu patyczkami do uszu, ani niczym innym (szpilki do włosów, wykałaczki, pincety), ponieważ w ten sposób możecie uszkodzić skórę przewodu słuchowego i otworzyć drogę do skóry bakteriom i grzybom, co naraża ucho na zapalenie. Poza tym patyczkami “wbijacie” woskowinę do bębenków usznych, skąd nie może już wyjśćdrogą naturalną (poprzez poruszanie przewodu słuchowego w trakcie mówienia, płakania, ziewania i żucia), a to prowadzi do dalszego uczucia dyskomfortu i głuchoty. Wosk uszny(cerumen) czyści się tylko z tej części małżowiny usznej i przewodu słuchowego, który jestdostępny dla wzroku (robi się to palcem zawiniętym w kawałeczek gazy)! Dobrze jest, gdy uszy są trochę “zatłuszczone” woskiem usznym– ma on działanie antybakteryjne. Czasami możecie używać delikatnych środków do usuwania woskowiny w celu stopienia wosku usznego. Starzy laryngolodzy mówią:
- Nie myjcie uszu mydłem i/lub szamponem – odtłuszczona skóra jest podatna na infekcje, a zmniejsza się także kwasowość skóry, co prowadzi do utraty jej naturalnej ochrony.
- Po kąpieli wytrzyjcie ucho tak jak to zostało już powiedziane, a każdą małżowinę uszną i przewód słuchowy osuszcie suszarką do włosów nastawioną na najmniejszą moc i oddaloną o 30 cm od ucha. Bakterie i grzyby nie mogą rosnąć bez wilgoci.
- Zwracajcie uwagę na higienę słuchawek do uszu, którymi wasze dzieci regularnie się wymieniają.
Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego prawie zawsze jest miejscowe (maści, krople), stosuje się przy nim doustne środki przeciwbólowe, a trwa około siedem dni. Tylko w przypadku bardzo mocnego zapalenia należy podawać doustny antybiotyk, a po wyleczeniu zapalenia słuch dziecka wraca do normy.
Autorka tekstu:
prof. dr Željka Roje
Prywatna Specjalistyczna Klinika Otolaryngologii prof. dr Željka Roje
Kranjčevićeva 45, Split