Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym


Pójście dzieci do szkoły niesie ze sobą pytanie, które z pewnością zadają sobie rodzice: co dziecko je w szkole? Aby pomóc dzieciom wytrzymać godziny spędzane w ławkach poświęcone pilnej nauce i koncentracji na zajęciach szkolnych, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie odżywianie. Poniżej znajdziesz 10 prostych wskazówek prawidłowego i zdrowego odżywiania … już od najmłodszych lat!em.
Pełen energii już po pierwszym posiłku!
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem aby dobrze rozpocząć dzień! Dzieci, które idą do szkoły bez śniadania często są senne, trudno im nadążyć za klasą i łatwo tracą koncentrację. Dlatego warto pamiętać żeby podczas śniadania pojawiło się mleko, sok owocowy, płatki owsiane z mlekiem i świeżymi owocami oraz pieczywo pełnoziarniste. Obudź dziecko odpowiednio wcześniej, upewnij się, że rano spokojnie zjadło śniadanie, po to aby mogło przygotować się do wyczerpującego / ciężkiego dnia w szkole.


Idealny posiłek w szkole powinien być pożywny i posiadać tyle kalorii, aby “nakarmić” mózg i umożliwić wykonywanie czynności mechanicznych, niezbędnych podczas pobytu dziecka w szkole, ale nie powinno zawierać dużej ilości kalorii, ponieważ duża ilość kalorii wprowadza dzieci w senny nastrój lub może spowodować nadpobudliwość. Produkty, takie jak słodycze, słone przekąski, „fast food” i napoje gazowane zawierają niską wartość odżywczą, wysoką zawartość tłuszczu i wysokie stężenie węglowodanów. Dlatego też zdecydowanie nie są wskazane, ponieważ mogą powodować otyłość.
Na drugie śniadanie warto zatem przygotować warzywa i owoce lub kanapkę z ciemnym, pełnoziarnistym chlebem, unikając wszelkiego rodzaju przetworzonego mięsa, np. salami. Dzieciom w wieku szkolnym powinno zapewnić się co najmniej jeden bogaty posiłek z nabiałem dziennie. Na przykład, lepszej jakości ser, który jest doskonałym źródłem wapnia.
Popołudniowa przekąska
Po ciepłym i urozmaiconym obiedzie, który zawsze powinien zawierać świeże warzywa, lekki posiłek między obiadem a kolacją jest również niezwykle ważny. Standardowo, dzieci w wieku szkolnym powinny spożywać pięć posiłków dziennie: trzy główne, śniadanie, obiad i kolację i dwie przekąski. Odżywianie powinno regulować się według aktywności fizycznej dziecka. Na przykład, owoce spożywać przed treningiem bądź aktywnością fizyczną lub między śniadaniem i obiadem. By zapewnić dzienne zapotrzebowanie na witaminy, ważne jest by każdego dnia spożywać owoce i warzywa.


Ryba przynajmniej dwa razy w tygodniu!
Ryby powinny mieć pierwszeństwo przed mięsem, ponieważ są o wiele łatwiej przyswajane przez organizm. Ryba jest niezbędna w diecie dziecka, ponieważ jest pokarmem bogatym w wiele odżywczych składników. Ryby morskie zawierają znaczne ilości jodu – który jest bardzo ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jod jest również niezbędny w diecie dzieci do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Kwasy tłuszczowe Omega – 3 występujące w rybach są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego.
Co na kolację?
Kolacja powinna być lekka i pożywna, a po jej spożyciu następuje ograniczenie aktywności fizycznej czego efektem jest zmniejszone zapotrzebowanie na energię – następuje przygotowanie do snu. Dlatego też najlepiej jest zjeść mniejszą porcję posiłku.
Regularnie jedz zboża
Zboża w diecie, są jednym z najlepszych źródeł łatwo i szybko dostępnej energii. Pod określeniem zboża rozumie się kukurydzę, ryż, pszenicę, jęczmień, żyto, owies, sorgo, proso, grykę i orkisz.
Pełnoziarniste produkty zawierają w sobie ważne źródło węglowodanów złożonych, białko, błonnik, witaminy z grupy B i E oraz składniki mineralne (żelazo, cynk, magnez i selen). Dodatkowo, regularne spożywanie pełnoziarnistych produktów przynosi znaczne korzyści dla zdrowia zmniejszając ryzyko chorób przewlekłych przez połączenie substancji ochronnych.
Zrównoważona i zdrowa dieta u dzieci i dorosłych ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju organizmu, nawet jeśli doda się do tego regularną aktywność fizyczną, taką jak pływanie, jogging lub po prostu chodzenie. Będziesz wówczas miał wszystko, co potrzebne do wspierania i utrzymania zdrowego organizmu. Codziennie spędzaj trochę czasu na prostych zajęciach sportowych z dziećmi i rozwijaj w nich miłość do zdrowego stylu życia. Nie trzeba być sportowcem aby się ruszać.