Wiemy, co zdrowe logo

Diagnozowanie i leczenie stanów zapalnych ucha u dzieci

shadow illustration

Infekcje ucha u dzieci. Kiedy szukać pomocy lekarskiej?

Należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ucisk w uchu lub ból utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Jeśli pojawi się wyciek krwi lub ropy z ucha, oznacza to ropną infekcję ucha – należy poszukać pomocy lekarskiej. Wyciek ropy i krwi może świadczyć o pęknięciu błony bębenkowej.

Porady lekarskiej należy zasięgnąć, jeśli u dzieci w wieku od 4 do 24 miesięcy pojawiają się problemy z bezsennością. Infekcja ucha nie oznacza stanu nagłego, chociaż może być bardzo nieprzyjemna dla dziecka. W przypadku nagłego nasilenia się objawów w nocy – należy udać się z dzieckiem na pogotowie. Zwłaszcza jeśli podejrzewamy pękniętą błonę bębenkową i nie wiemy, jak się zachować.

Diagnozowanie zapalenia ucha u dzieci

Infekcje ucha nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które nie mogą powiedzieć o swoim stanie. Mimo, że pediatra może wykryć płyn w uchu dziecka, nie jest możliwe na tym etapie ustalenie, czy jest ono zakażony, czy też nie.

Na podstawie objawów dziecka i odczuć rodziców oraz dodatkowego wywiadu medycznego, ale także badania przedmiotowego, lekarz stara się postawić jak najlepszą diagnozę. Zawsze należy wymienić tylko te objawy, które faktycznie zauważyliśmy u swojego dziecka. To, co powiemy lekarzowi ma wpływ na to, czy bezpośrednio przepisze on dziecku leki, czy też skieruje je jeszcze na dodatkowe badania.

Lekarz zbada głowę i szyję dziecka, aby sprawdzić, czy jego objawy nie są spowodowane inną chorobą i czy pojawił się stan zapalny gardła i migdałków.

Leczenie zapalenia ucha u dzieci

Jeśli dziecko ma łagodną infekcję ucha, lekarz może poprosić o odczekanie kilku dni, ponieważ stan zapalny często ustępuje samoistnie. Jeśli w ciągu 48-72 godzin od wystąpienia objawów nie następuje poprawa, lekarze zwykle rozpoczynają antybiotykoterapię. Antybiotyki najczęściej stosuje się w stanach zapalnych, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że nie znikną samoistnie lub po leczeniu łagodniejszymi lekami.

Należy ostrożnie używać antybiotyków. Ból ucha czasami nie jest spowodowany infekcją. Jeśli lekarz przepisał dziecku antybiotyki, należy podać dziecku terapię do końca lub zgodnie ze specjalnymi zaleceniami lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać antybiotykoterapii, nawet jeśli mamy pewność, że dziecko nie ma już objawów. Stan zapalny może powrócić, a czynnik sprawczy może stać się oporny na antybiotykoterapię.

Leczenie zapalenia ucha antybiotykami trwa zwykle od 7 do 10 dni. Jedynym środkiem stosowanym przez trzy dni jest azytromycyna.

W przypadku, gdy antybiotyk powoduje skutki uboczne u dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zmieni leczenie lub jego schemat.

Nieleczone infekcje ucha w większości przypadków mijają bez żadnych komplikacji. Infekcje ucha bardzo rzadko mogą prowadzić do następujących powikłań:

  • uszkodzenie błony bębenkowej,
  • uszkodzenie kości w uchu,
  • uszkodzenie struktur ucha środkowego,
  • krótkotrwała utrata słuchu,
  • pęknięcie błony bębenkowej.

Jeśli błona bębenkowa nie zagoi się sama, konieczna będzie jej chirurgiczna rekonstrukcja.

Zapalenie ucha u dzieci, a wychodzenie z domu

Dziecko nie powinno wychodzić na spacer, jeśli infekcji ucha towarzyszy gorączka. Można rozważać krótki spacer, jeśli dziecko nie przyjmuje leków na obniżenie temperatury i nie ma gorączki,  jeśli dziecko czuje się dobrze, nie odczuwa bólu, ma apetyt i normalnie się bawi.

W aptece można też kupić specjalne zatyczki do uszu, ale można też użyć niewielkich kłębków waty, aby ochronić uszy dziecka. W miesiącach zimowych należy chronić uszy dziecka ciepłą czapką lub specjalnymi słuchawkami.

Infekcje ucha u dzieci – naturalne leczenie

Czy infekcje ucha u dzieci można leczyć w sposób naturalny? Można, ale nie jest to zalecane, zwłaszcza jeśli chodzi o bardzo małe i wrażliwe dzieci. Leczenie zapalenia ucha oliwą z oliwek? Można spróbować łagodzić infekcje ucha u dzieci za jej pomocą.

Oliwa z oliwek musi być letnia. Należy zanurzyć patyczek do ucha w letniej oliwie z oliwek, a następnie oczyść powierzchnię małżowiny usznej oliwą z oliwek. Nie należy wkładać patyczka zbyt głęboko do ucha.